Menstruační kalíšek
Pro začátek je ekologický, protože jej lze používat dlouhodobě. Při správně zvolené velikosti, materiálu a tvaru o něm vůbec nemusíme vědět a je vhodný na veškeré denní aktivity. Jeho historie sahá už do roku 1867, ale na popularitě získal až v posledních letech. Na kalíšek panují různé názory nejen z řad žen, ale i lékařů. Je to často i pro nevědomost. Ne každý gynekolog jej držel v ruce a měl šanci se s ním seznámit, pouze si přečetl nějakou diskuzi na internetu. Proto se názory na jeho používání rozchází. Ale není nad osobní zkušenost. Pokud vás to láká, rozhodně jej vyzkoušejte. Na internetu a eshopech najdete rady jak a podle čeho vybírat vhodnou základní velikost. Kalíšky se dají už sehnat i v drogérii, což je vítaná změna.
Co že to ten kalíšek nebo kalich vlastně je? Představujete si tvar pohárku? Nejste tak daleko od pravdy. Má velmi podobný tvar, ale dnes lze zakoupit i např. funcup aj., které tvarem pohárek nepřipomínají vůbec. Kalíšek, podobně jako tampón či menstruační houbu, zavádíme složený do pochvy, kde má za úkol po rozvinutí do sebe sbírat krev. V pochvě drží díky podtlaku, pokud vám ale kalíšek vypadává, vyklouzává nebo naopak tlačí a je nepohodlný, jde i o špatně zvolenou velkost nebo tvrdost materiálu. Chce to cvik a chce to vyzkoušet, co vám sedne. Na internetu je spousta rad, ale i skupin, kde vám ženy poradí po jaké značce se ohlédnout. Pro pohodlnější vytažení nalezneme zespodu na kalíšku stopku, očko nebo žebříček. Po uvolnění podtlaku prstem zatáhneme za stopku, a vyjmeme kalíšek ven a obsah vyprázdníme.
Kalíšek je vhodné vyvařovat nebo používat vhodné čistící tablety na kalíšky, aby se eliminovalo riziko zavedení bakterií. Takto vysterilizovaný kalíšek lze znovu používat kdykoliv. Při správné péči o kalíšek nám tato úžasná pomůcka vydrží pět až deset let. Opět ale záleží, kdy byl kalíšek pořízen, pokud si jej pořídí mladá žena, tak bude muset později po porodu kalíšek vyměnit za odpovídající tvar, velikost či tvrdost materiálu. Vyrábějí se kalíšky vhodné i pro úplné začátečnice a to mladé dívky, kterým klasický výběr menstruačních pomůcek nevyhovuje. Pro mladé dívky, které neví, co chtějí, používat je výborná sada menarche, která obsahuje pomůcky pro období menstruace a dívka má tak možnost zjistit co jí bude vyhovovat.
Stejně jako u tampónů i u kalíšku hrozí syndrom toxického šoku. Mají ho na svědomí bakterie staphylococcus aureus. Proto je velmi důležité se o kalíšek dobře starat a sterilizovat pravidelně. Na rozdíl od tampónů nemá žádnou šňůrku, po které by bakterie zvenčí „šplhaly“ dovnitř. Dále je vhodné si vyrobit kartičku do peněženky pro případ nehody, kdy upadnete do bezvědomí, a personál nemocnice nezjistí, že jste uživatelkou této pomůcky. Stačí napsat na kartičku „jsem uživatelkou menstruačního kalíšku“ a umístit ji mezi doklady. Ale stejně jako i jiné pomůcky vám kalíšek nemusí vyhovovat. Každá žena je jiná, jinak citlivá, jinak náročná. Naštěstí trh je dost velký, co se týče menstruačních pomůcek, a každá si najde tu svou oblíbenou.
M.S.